Hajfestés hennával
Hennafestő vagyok.
Imádom a hennapaszta illatát, a bőrön kialakuló csodás színű mintákat, tudom, hogy régen gyógyászati célra is használták. A hennás hajfestést mégsem próbáltam soha....
Régen, amikor elkezdtem festeni a hajamat, a hennás hajfestés még amolyan úri huncutságnak tűnt, keveset tudtunk róla, vegyesek voltak az információk és a tapasztalatok. Nekem meg már akkor sok volt az ősz hajszálam, és mindig azt hallottam, hogy azt nem is színezi be rendesen. Szóval nem mertem belevágni.
Az elmúlt években életem egyre több területén igyekszem kiszorítani a szintetikus, káros adalékokat tartalmazó dolgokat, a hajfestékre nem találtam jó alternatívát, mert másfél éve megtaláltam magamnak azt a színt, amivel teljesen önazonos vagyok, és hennával nem lehet ilyen cool rose árnyalatot varázsolni.
Ez a mostani imádott cool rose színű hajam...
De az univerzum (vagy az őrangyalaim) mindig jobban tudják, mire van szükségem. Ezért nemrég elkezdett megint piszkálni a gondolat, hogy a szintetikus hajfestékkel mennyi kárt okozok önmagamnak. És jöttek a jelek sorban, amik mind a váltás felé tereltek/terelnek:
- Közben raszta hajam lett, ami több törődést, gondozást kíván, ha varázslatos (hennafestőhöz méltó ;) ) sérót szeretnék. A horgolás, és az eddig használt balzsamok elhagyása szárazzá teszi a tincseket, a roncsoló hajfesték csak tovább rontana az állagán. Tehát cool rose ide vagy oda, váltani kell.
- Nemrég megjelent egy írás a hennás hajfestésről az egyik hennás példaképem weboldalán, és ahogy végigolvastam a cikket, rájöttem, hogy a henna tökéletes lesz az én meggyötört száraz hajamnak. Igaz, nem leszek többé rózsaszín hajú hennás néni (ahogy a gyerekek mondják), viszont tökéletes összhangban lesznek a rajtam lévő hennafestések a hajammal.
Meg hát hogyan is népszerűsíthetném a természetes, hennás hajfestést, ha én magam nem ezt használom? Nekem a hitelesség, a személyes tapasztalat mindennél fontosabb.
Mert igen: mostantól szeretném népszerűsíteni a hennát, mint egészséges hajfestési lehetőséget is. Igaz, most még saját tapasztalatom nincs (még legalább 1-1,5 hónapot kell várnom előtte, hogy az utolsó festésem lekopjon...), de már rengeteg cikket elolvastam, találtam 1-2 nagyon hiteles forrást, és az összegyűjtött infókat szívesen közzé teszem, ha érdekel titeket.
A facebook oldalamon pár napja már kitettem egy kedvcsináló bejegyzést a témában, és a visszajelzésekből az derült ki, hogy sokakat érdekel a téma, de elég nagy a tájékozatlanság, illetve a félinformáció.
Az egyik ilyen, vészcsengőként is szolgáló kérdés az volt, hogy "Fekete is van belőle?" Mármint a henna hajfestékből.
Gyorsan elmentem egy bioboltba, ahol azonnal megértettem, hogy ez a félreértés abból fakad, hogy a bolt polcán ott sorakozik a "HENNA COLOR" feliratú hajfesték, több mint egy tucat árnyalatban, a narancstól a feketéig, a szilvától a barnáig.
Bemegy a vásárló, látja a nagy henna feliratot a dobozon, ráadásul bioboltban van, tehát alapból nem kételkedik abban, hogy natúr cuccot vesz, és boldogan hazaviszi abban a hitben, hogy henna festéket vett...
DE!!!! A henna egyszerűen nem lehet ennyiféle színárnyalatú! A henna növény levele zöld, a belőle őrölt por szintén zöld, és ebből a zöld porból csak zöldes-barnás színű paszta nyerhető (ha nem adunk hozzá mást a szükséges folyadékon kívül), aminek a színező hatása a vöröses barnától a mély barnáig terjed. Persze a haj alapszínétől függően a végeredmény széles skálán változhat, de csak az élénk vöröstől a sötét barnáig. Kizárt, hogy lila, fekete vagy cseresznyeszínű hajkoronát eredményezzen! ;)
Természetesen nem kell tisztában lenni ezzel annak, aki nem foglalkozik mondjuk hennafestéssel. De érdemes elolvasni a használni kívánt hajfesték dobozán az összetevőket.
Az általam megnézett hajfestéknek pl. 23 (!!!!!) összetevője van, ebből 2 piros jelzésű, vagyis erősen allergizáló lehet, 11 sárga, ami közepesen vagy kevésbé, és 9 zöld jelzésű azaz veszélytelen (egy összetevő pedig jelöletlen...) Érdekessége még a listának hogy a hennakivonat csak 14-ik a sorban, vagyis nem is a legfontosabb összetevők egyike és SÁRGA jelzéssel szerepel....
Szomorú számomra, hogy mégis nagy HENNA felirattal kiabál ránk a polcon, azt sugallva, hogy íme a tökéletesen veszélytelen, természetes alternatíva a hajfestésre.
Ha le tudsz mondani arról, hogy szilva színű vagy fekete hajad legyen, és belefér az imidzsedbe az élénk vöröstől barnáig terjedő árnyalatok valamelyike, akkor valóban teljesen biztonságos, és minden káros adaléktól mentes alternatíva lehet a hennafestés, és nem kell hozzá más csak jó minőségű hennapor, víz és citromlé.
Legközelebb mesélek róla bővebben. Érdekel?